У рамках шостага школьнага дня і рэалізацыі інавацыйнага праекта “Укараненне этнакультурных тэхналогій для пашырэння і ўзбагачэння адукацыйнага асяроддзя ўстановы адукацыі” вучні 8 «Г” класа наведалі музей этнаграфіі г. Магілёва, дзе здзейснілі экскурсію па  экспазіцыі «Зямлі роднай кругавод”.

Вучні пазнаёміліся з  побытам нашых продкаў,  з прыладамі  і вырабамі дамашніх промыслаў, убачылі як выглядала сялянскай хата.

Далей экскурсавод расказала пра традыцыйныя  святы і абрады беларусаў, прадставіла  экспазіцыі, якія прысвечаны кожнаму святу. Таксама школьнікі прыгадалі прыкметы і павер’і, звязаныя з надыходам пэўнай пары года.

Напрыканцы супрацоўнікі музея паказалі дзецям майстар-класы па ткацтве і  вырабу дзіцячых цацак з тканіны.

Вялікае ўражанне на школьнікаў аказалі інтэрактыўныя экспанаты, вучні з задавальненнем часалі лён, малолі муку, таўклі зерне і прасавалі бялізну.

Падчас мерапрыемства школьнікі ўбачылі шмат цікавых рэчаў, пашырылі свой слоўнікавы запас, паглыбілі веды пра побыт свайго народа і яго звыча

Класны кіраўнік В.В.Маргунова