“Хто забыў сваіх продкаў – сябе губляе, хто забыў сваю мову – ўсё згубіў” У.Караткевіч

21 лютага — Міжнародны дзень роднай мовы. Гэты дзень быў абвешчаны Пастановай 30-й сесіі Генеральнай канферэнцыі ЮНЭСКА ў лістападзе 1999 года і адзначаецца 21 лютага з 2000 года кожны год з мэтай абароны моўнай і культурнай разнастайнасці.

У бібліятэцы дзяржаўнай установы адукацыі «Сярэдняя школа № 23 г. Магілева» была арганізавана тэматычная выстава да Дня роднай мовы “Слова жывое, роднае, гаваркое…”, на якой былі прадстаўлены выказванні славутых пісменнікаў-класікаў беларускай літаратуры пра мову і народ: У.Караткевіча, У.Дубоўкі, Я.Сіпакова і іншых славутых дзеячаў Беларусі.

Трэба ведаць мову свайго народа і свае карані, бо кожны народ –непаўторная культура, гісторыя, традыцыі, лад жыцця.