19 верасня у́ беларускі чацвер вучні 5 «Б» класа наведалі музей імя В.Бялыніцкага-Бірулі. Падчас экскурсіі дзеці даведаліся пра жыццё і творчую дзейнасць мастака.
На 2 паверсе музея размяшчаюцца эцюды і палотны ау́тара, якія прысвячаюцца розным порам года, ёсць некаторыя у́ласныя рэчы.
В. Бялыніцкі-Біруля працавау́ у жанры пейзажу. Карціны адлюстроу́ваюць прыгажосць беларускай прыроды, перадаюць любоу́ да родных мясцін. На выставе прадстау́лены карціны, дзе апісаны зіма, вясна, лета, восень. Палотны служаць натхненнем для стварэння літаратурных творау́. Так, напрыклад, апісанне прыроды можна у́бачыць у вершах А.Грачанікава «Дрымотна ціснуцца кусты…» і У.Караткевіча «Бацькау́шчына». Музей і школа падобныя: яны з’яу́ляюцца грамадскімі і адукацыйнымі у́становамі, якія даюць новыя веды, выхоу́ваюць культурную асобу, дапамагаюць раскрыць здольнасці. Таксама дзеці даведаліся пра месца нараджэння мастака, пра у́знікненне прозвішча, разгледзілі прапанаваныя карціны, адказалі на пытанні віктарыны.

Мэта мерапрыемства: паказаць узаемасувязь літаратуры і мастацтва, развіваць культурны у́зровень вучняу́, выхоу́ваць любоу́ да роднага краю.
Настау́нік беларускай мова і літаратуры Юрчанка С.А.